Posted by: mfelat | September 28, 2009

Kırmızı Arabanın Dayanılmaz Çekiciliği ve Alonso

Bu hafta içinde muhtemelen aylardır konuşulan Alonso-Ferrari birlikteliği nihayet resmiyete kavuşacak. Bunun emarelerini geçtiğimiz hafta her iki tarafın ve Reanult’un verdiği demeçlerden kestirebiliyoruz. Resmi açıklamaların yapılması için muhtemelen Raikkonen’in sözleşmesinin feshi ile ilgili son pürüzlerin halledilmesi bekleniyor. Raikkonen’e ödenecek astronomik tazminat içinse İspanyol bankası Santander’in destek olacağı söyleniyor. Peki nedir bu kırmızı arabaların çekiciliği ve neden bütün pilotlar bu arabalarda yarışmak için can atıyor?

Bu sporun içinde olan olmayan herkesin kabul ettiği bir gerçek artık Ferrari efsanesi. Formula 1 başladığından beri hiç kesintisiz bu sporun içinde olan tek takım ve neredeyse bütün önemli rekorların da sahibi. Ayrıca takımın kurucusu Enzo Ferrari’nin benzersiz kişiliği, yadsınamaz karizması ve sarsılmaz duruşu da bu efsaneyi oluşturan unsurlardan. Spordaki çoğu yeniliğin ve teknolojik gelişmenin ardında da yine Ferrari ismi bulunuyor. Bütün takımların araçlarına reklam aldıkları dönemlerde aracına reklam almayarak direnen tek takım ise yine Enzo Ferrari’nin takımıydı. Gerçi sonraları yaşadıkları ekonomik sorunlar nedeniyle buna mecbur kalmış olsalar bile.

Ferrari’nin patronu Di Montezemelo geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamalarda bütün büyük pilotların bir gün mutlaka bir Ferrari’yle yarışmak stediklerini ancak pilot seçiminin ancak Ferrari tarafından yapıldığını belirtmişti. Hatta Ayrton Senna’nın hayatını kaybettiği San Marino’da ki yarıştan önce yanına gelip kariyerini Ferrari’de noktalamak istediğini kendisine söylediğini de itiraf etti.

Ferrari bu sene değişik etkenlerden dolayı şampiyonluk mücadelesi içerisinde değil ve uzunca bir süredir de gelecek yıl ki araca yoğunlaşarak F60 üzerinde geliştirme çalışmalarını durdular. Ancak buna rağmen Felipe Massa’nın kazası sonrasında boşalan Ferrari koltuğu için Fisichella’ya teklif yapıldığında Fisichella bu teklifi bir an bile düşünmeden kabul etti. Hemde İtalyan bir pilot olarak Monza’da çok daha rekabetçi olan Force India ile galibiyete ulaşma şansı varken ve Ferrari’de sadece 5 yarış yarışabilecekken. Üstelik bu sene ki test yasağından dolayı araca kısa süre içinde alışmasının çok zor olduğunu bildiği halde ateşten bir gömlek giymeye razı olarak. Fisichella İtalyan olduğu ve kariyerinin sonunda olduğu için bu kararı almış olabilir diye düşünebilirsiniz ancak ben şu anda aktif olarak yarışan veya yarışmayan birçok pilotun böyle bir teklif karşısında kayıtsız kalamayacağını düşünüyorum.

Alonso bir demecinde bütün çocukların özellikle kırmızı olan arabalarla oynamak istediklerini ve Ferrari’de yarışmanın bütün pilotlar için bir rüya olduğunu belirtmişti. Kariyerinde iki dünya şampiyonluğu olduğu ve her takımın memnuniyetle kadrosunda görmeyi isteyeceği bir pilot olmasına rağmen Alonso, Mc Laren’den ayrıldığından beri Ferrari’de bir koltuğun boşalması için bekliyor ve amacına da sonunda ulaşacak gibi görünüyor. Birliktelik dedikodularının bile basını bu kadar meşgul ettiğini düşünürsek spordaki bu iki önemli unsurun beraberliği çok ses getireceğe benziyor.

Bir diğer nokta ise Alonso’nun kariyeriyle bu sporda ki en büyük efsanelerden biri olan Michael Schumacher’in kariyerleri arasında ki benzerlik. Her ikisi de Formula 1 kariyerlerine Flavio Briatore ile başladışar, onun takımlarında şampiyonluklar yaşadılar ve sonunda olgunluk yıllarında ikisinin de yolları Ferrari ile kesişti. Alonso’nun Ferrari’de Schumacher kadar başarılı olup olamayacağını bize zaman gösterecek ama bu iki önemli unsurun güç birlikteliği daha şimdiden herkesi heyecanlandırmaya yetmiş gibi görünüyor.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: